SBB – Hofors. GAD Records wydało koncert z 1975 na CD i LP

Michał Wilczyński od wielu lat wydaje lub współpracuje przy wydaniu archiwalnych koncertów grupy SBB. Tym razem wydał unikatową rzecz, odnaleziony po latach koncert ze szwedzkiego Hofors. Remesteringiem płyty zajął się ówczesny realizator koncertu Anders Oredson. Wilczyński opublikował nagrania zarówno na CD jak i LP.

SBB - Hofors (CD)

W maju 1975 roku SBB wyjechało do Szwecji. Owiana legendą podróż dała światu znany od lat, zapierający dech w piersiach koncert w Karlstad ? ponad czterdzieści minut improwizowanego rocka progresywnego na światowym poziomie. Teraz, po latach, okazuje się, że Karlstad nie był jedynym zaskoczeniem tego tournée?

Najważniejszy polski zespół rockowy lat 70. podczas szwedzkiej trasy w 1975 roku był w szczytowej formie. Mogli grać dosłownie wszystko i? grali. Odnaleziona właśnie taśma z zapisem występu w niewielkim, przemysłowym miasteczku Hofors to potwierdzenie, że SBB bez trudu mogło na gorąco stworzyć czterdziestominutową rockową suitę pełną licznych zmian nastroju oraz brawurowych partii solowych organów Hammonda Józefa Skrzeka i gitary Apostolisa Anthimosa. Idea wczesnego, agresywno-progresywnego SBB jest tutaj doprowadzona do perfekcji: zespół brzmi jak jeden, spójny organizm napędzany przez nerwowe rytmy Jerzego Piotrowskiego, który perfekcją gry mógłby zadziwić niejeden metronom.

SBB - Hofors (LP)

Kompletne nagranie koncertu z Hofors zostało odnalezione po latach w Szwecji i zremasterowane z oryginalnej taśmy przez realizatora tych nagrań, Andersa Oredsona. Edycja winylowa z inną okładką niż CD (choć oparta na tym samym zdjęciu Tomasza Sikory). (z materiałów promocyjnych GAD Records)

SBB – Works In Iron I

Dodaj komentarz